środa, 5 października 2016

Drapak dla kota z domkiem - DIY

Witam serdecznie w październiku !

Dzisiaj przychodzę do Was z postem odrobinę kocim, gdyż pokażę Wam jak samodzielnie zrobić drapak dla kota. Od początku września posiadamy w domu kotka i starając się, żeby miał u nas jak najlepiej postanowiliśmy zrobić mu drapak. Nie chciałam wydawać dużo pieniędzy na super fajny drapak, ale też nie chciałam kupować zwykłego owiniętego liną słupka. Drapak dla naszego kotka koniecznie musiał mieć domek i kilka półek, a ceny takich drapaków w sklepach zaczynają się od 200 zł. Nasz drapak wyszedł nas taniej, a poza tym mieliśmy sporo dobrej zabawy ;) Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wykonać Kocie Królestwo to zapraszam do dalszej części wpisu.
Drapak dla kota DIY


Co będzie potrzebne, aby wykonać drapak? 

  • drewniane słupki/ cienkie kawałki drewna itp ( u nas były to znalezione w piwnicy długie kawałki drewna pocięte na mniejsze kawałki)
  • płyta wiórowa ( również znalazły się w mojej piwnicy kawałki płyty wiórowej oraz kawałki starych szafek)
  • materiał do obicia ( można kupić w sklepach z tkaninami, mi udało się znaleźć przeuroczy, mięciutki materiał w kocie łapki)
  • lina sizalowa (do owinięcia słupków)

oraz narzędzia, czyli wkrętarka, wiertarka, wyrzynarka  klej na gorąco, zszywacz tapicerski, śrubki, ołówek oraz miarka.

Jak zrobić drapak ?

Zaczynamy od projektu. Ja mniej więcej wiedziałam jak ma wyglądać nasz drapak, toteż z projektem nie było problemu. Narysowałam na kartce cały drapak, tak by mój P. wiedział o co mi chodzi i rozpisałam wszystkie wymiary, po czym P. stwierdził, że domek wykonany wg mojego projektu będzie za duży, i w efekcie domek jest odrobinę niższy. 

Po zatwierdzeniu projektu przez P. zabraliśmy się ostro do roboty. Na początku wycięliśmy wszystkie potrzebne elementy, czyli podstawę, ściany domku, dach, tył i przód domku oraz półki, a następnie odpowiednio przycięliśmy słupki. Kolejnym etapem było przymocowanie półek do słupków i obicie wszystkich elementów materiałem. Ważne, aby zostawić odrobinę materiału na tzw. zakładkę, a następnie przymocować zszywaczem tapicerskim. Materiałem obiliśmy półki, podstawę, ściany domku, dach, przód oraz tył (tył został obity z dwóch stron). Kiedy już wszystko było obite ( a palce od przytrzymywania materiały zaczynały odpadać), podkleiliśmy tzw. zakładkę klejem na gorąco, aby nic się nie strzępiło. Następnie można było w końcu zacząć składać budowlę.

Odmierzam wymiary domku dla kota

Patryk wycina ściany domku

Ja z wyciętym wejściem do domku drapaka i z wyciętą półką

mocowanie materiału zszywaczem tapicerskim

podklejanie materiału klejem na gorąco


Kiedy powstał domek nie wierzyłam, że wygląda on tak jak chciałam, i że naprawdę nam to wyszło. Później było już tylko lepiej, gdyż zaczęły pojawiać się słupki z półkami. Na samym końcu owinęliśmy słupki liną sizalową.

domek dla kota w trakcie składania

owijamy drapak liną, Chrupek wszystko kontroluje

Jednak najważniejsze było na samym końcu - kontrola drapaka przez Chrupka. Jednak okazało się, że Chrupek od razu polubił swój domek i półki, a na słupkach chętnie ostrzy swoje pazurki ;)

Podsumowując, nasz drapak wyniósł nas ok. 110zł - ok. 60 zł za materiał i 50 zł za linę sizalową, czyli zdecydowanie taniej, niż byśmy kupowali gotowy drapak. Poza tym radość i satysfakcja z robienia drapaka jest nie do opisania ;)

Pozdrawiam
Czekoladowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz