poniedziałek, 21 grudnia 2015

Przebacz

Witam.

Dzisiaj post krótki, ale odrobinę sentymentalny. Zapraszam.
Nadchodzą kolejne Święta. Być może stoi już ubrana choinka. Za chwilę zacznie się (o ile już się nie zaczęła) świąteczna krzątanina. Będą zapachy ciast i ryb. Będą mieszać się wszystkie świąteczne zapachy. Dekorujemy stół, nakrywamy go. Odpalamy świeczki i włączamy kolędy w tle. Jeszcze tylko trzeba włożyć prezenty pod choinkę. Tak by nie widziały dzieci, bo one jeszcze wierzą w Świętego. Teraz wszystko gotowe. Schodzą się goście i możemy już zasiadać do stołu.
Opłatek. Trzeba się nim podzielić. Ze wszystkimi.
Pomyśl, czy wśród Twoich gości kogoś Ci nie brakuje? 

Podobno Boże Narodzenie to magiczny czas. Przynajmniej dla wielu z nas. Warto zastanowić się czy nie lepiej byłoby przebaczyć tym, z którymi mamy zatargi, do których chowamy urazę czy czujemy żal. Wiem, że nie jest to łatwe. Bo przecież wybaczanie nigdy nie jest łatwe. Nie może takie być, bo nie byłoby tak wspaniałe. Mimo, że czasami wydaje się to nie możliwe, bo jak wybaczyć, kiedy ktoś wyrządza krzywdę. Czasami jednak łatwiej wybaczyć niż żyć dalej z urazą.
W zasadzie to wszyscy jesteśmy ludźmi, prawda? Jedni dobrymi ludźmi, drudzy "gorszymi". Gorszymi, ale dlatego, że być może gdzieś w życiu zabłądzili i nie potrafią dostrzegać dobra. Może nikt im nie pokazał jak wygląda dobro, bo od zawsze widzieli tylko zło. Może po prostu nie zdają sobie sprawy, że komuś wyrządzają krzywdę. A może jeszcze z innego nie potrafią lub nie chcą być dobrymi ludźmi. Ale nadal są ludźmi.
Pomyśl, czy Tobie nie byłoby lepiej, kiedy do wigilijnego stołu usiądziesz z lżejszym sercem, chociaż o ten jeden żal, który w nim chowasz? Może jest to bliska Ci osoba, z którą masz jeszcze szanse odbudować swoje relacje? Wystarczy jeden telefon, odwiedziny czy rozmowa. Może to ktoś dalszy, ale będzie Ci lepiej kiedy nie będziesz czuć żalu czy może nawet nienawiści. Z pewnością będzie lżej. Spróbuj.
Pomocą w Świątecznym przebaczaniu jest także opłatek wigilijny. Symbol pojednania i przebaczenia, znak miłości. Dzieląc się nim wyrażamy chęć do bycia razem w zgodzie. Pomyśl, czy nie podzieliłbyś się opłatkiem z tą osobą? 
Ja chyba nie zdążyłam wybaczyć. 5 lat temu odszedł ktoś, z kim nie zdążyłam odbudować relacji. Może te Święta to czas, kiedy Tobie uda się coś naprawić.
W końcu każdy ma prawo do błędów. Każdy je popełnia. I każdy ma prawo do drugiej szansy. Warto ją dać. Spróbuj.

Czekoladowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz