piątek, 30 października 2015

8 najczęstszych błędów w CV

Witam.

W dzisiejszych czasach pracuje każdy. Nie ma już tego co było dawno temu, że na utrzymanie rodziny pracuje mężczyzna, a kobieta zajmuje się (tylko) domem. Pracują mężczyźni jak i kobiety. Ale znalezienie pracy jak wiadomo wcale nie jest takie łatwe. O ile jeszcze po znajomości może być łatwiej, tak bez nich musimy zaprezentować się na samym początku naszą wizytówką jaką jest  CV. To ono właśnie jako pierwsze trafia do rąk naszego potencjalnego pracodawcy, a dopiero na drugim planie mamy możliwość zaprezentować się samemu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dzisiejszy post będzie właśnie o tym, jak stworzyć CV aby na rozmowę nas jednak zaproszono ;)Sama pracując w jednej z firm miałam możliwość przeglądania przychodzących do nas CV, kiedy szukaliśmy pracownika. Jednak oglądałam je z wielkim bólem serca, gdyż błędy w nich były po prostu rażące i niewybaczalne. Nie spodziewałam się, że dzisiaj, kiedy CV to już podstawa i poradników jak je napisać jest naprawdę mnóstwo, można wysłać do potencjalnego pracodawcy tak błędne CV. Dzisiaj przygotowałam listę błędów, które powtarzały się notorycznie.


Najczęstsze błędy w CV

1. Zbyt długie CV

Firma, w której pracuje oferuje pracę typowo studencką, więc CV które do nas przychodziły wysyłane były właśnie przez studentów. Wiadomo, studenci jak to studenci, prac mieli może i kilka w swoim życiu, ale litości, CV, które ma 3 strony, naprawdę nie zachęca. Od razu zostawały wyłączone i nie przeglądane dalej. Komu by się chciało w tych 3 stronach szukać doświadczenia i zainteresowań danej osoby. Wybierzmy najważniejsze informacje tak, aby zmieścić się na jednej stronie A4! Rozumiem, że osoba z kilku- lub kilkunastoletnim stażem pracy może mieć problem ze zmieszczeniem się. Wtedy dopuszczalne są dwie strony. Ale nie więcej.

2. CV bez zdjęcia

Albo co lepsze, ze zdjęciem z wakacji/ z kotem itp. Naprawdę. Takie CV naprawdę są wysyłane. Nie mogłam w to uwierzyć. Czy tacy ludzie naprawdę nie mieli nigdy robionego zdjęcia do dokumentów? Może i na tych "legitymacyjnych" nie każdy wygląda najlepiej, ale uwierzcie, w CV wygląda o wiele lepiej niż zdjęcie z kotem... Zwróćmy uwagę, aby zdjęcie nie było za duże ani za małe i koniecznie musi być umieszczone w prawym górnym rogu.

3. Nieprawidłowa chronologia

Zgodnie z zasadami doświadczenie oraz wykształcenie powinno być w kolejności odwrotnie chronologicznej, tzn. to co robiliśmy ostatnio jest wymieniane na początku. To dość istotna zasada, pozwalająca bez trudu odnaleźć nasze ostatnie miejsce pracy. Może być przydatne w momencie kiedy pracodawca będzie chciał sprawdzić nasze referencje. Kiedy podamy na samym końcu, odnalezienie naszego ostatniego stanowiska wymaga więcej pracy, a na to nie zawsze jest czas. Przeglądając CV przekonałam się, żeniestety nie wszyscy o tej zasadzie wiedzą.


4. Cechy charakteru w umiejętnościach

Pracowitość, punktualność, odpowiedzialność....itd. Naprawdę fajnie jeżeli te cechy posiadacie. Ale jeżeli to są jedyne umiejętności jakie posiadacie to raczej słabo. W CV wpiszmy te "nabyte" umiejętności, jak np. prawo jazdy, obsługa sprzętów biurowych itp,a cechy charakteru będziemy mieli okazje przedstawić kiedy już będziemy pracować. Pamiętajmy, aby były umiejętności adekwatne do stanowiska o jakie się ubiegamy. Np. jeżeli ubiegamy się o stanowisko kucharza, to umiejętności programowania komputerowego możemy sobie darować. Przydadzą się kiedy będziemy chcieli poszukać innego stanowiska ;) Wypisywanie całej masy umiejętności naprawdę nie ma sensu.

5. Niepoważny e-mail

Tu chyba nie ma co za dużo się rozpisywać. Jeżeli chcemy być poważnie traktowani, to poważnie traktujmy innych. Jeżeli jedyny e-mail jaki posiadamy w nazwie ma teksty buziaczek, ślicznotka, kwiatuszek, słoneczko i inne tego typu, to przed zabraniem się za pisanie CV warto założyć sobie e-maila, który najlepiej będzie złożony z naszego imienia i nazwiska. I oczywiście założone np na gmail.com czy wp.pl itp, bez żadnych buziaczków czy innych takich.

6. Zainteresowania

Tu podobnie jak przy umiejętnościach, spotkałam się z całą listą zainteresowań bądź z pominięciem tego punktu.  Bardzo się cieszę, że tak wiele ludzi ma mnóstwo zainteresowań. Trochę słabiej kiedy ktoś przysyła CV bez tego (czyżby nie miał ich w ogóle?) Fajnie gdyby miały związek z pracą, jeżeli jednak tak nie jest, to nie jest źle. Warto żeby nie były ogólne (co to znaczy, że ktoś interesuje się telewizją czy książką?). Jeżeli lubimy czytać, napiszmy, że czytamy. A może ktoś pisze książki? I lepiej darować sobie zainteresowania w stylu spotkania z kumplami (dosłownie). 

7. Estetyka

Rozumiem, że nie każdy z nas jest grafikiem komputerowym. Na szczęście napisanie dobrego CV nie wymaga od nas takich umiejętności. Ale napisanie CV jednym ciągłym tekstem to raczej przesada. Warto zadbać o wyróżnienia nagłówków np. pogrubiając je itp. Można też dodać akcenty kolorystyczne, ale błagam, bez przesady. To informacje mają być najważniejsze. A zadbanie o estetykę ma pomóc w odnalezieniu najważniejszych wiadomości dla pracodawcy i sprawić, że CV wpadnie mu w oko. I to w pozytywnym znaczeniu. Nie może razić swoimi kolorami czy zbyt ozdobną czcionką. Czcionka ma być prosta, nie za duża ani za mała. 12 Times New Roman czy Arial wystarczy. Nagłówki mogą być 14. 

8. Zgoda na przetwarzanie danych

Ważnym elementem CV jest też wpisanie na końcu zgody na przetwarzanie danych. Napisana w stopce, mniejszą czcionką i kursywą. Przykładowa klauzula "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych, Dz. Ust Nr 133 poz. 883)." 
Może być wymagany inny tekst, wtedy na pewno będzie to zawarte w treści ogłoszenia.

Pamiętajmy też o umieszczeniu informacji o znajomości języków obcych. Bardzo często też spotkałam się z informacją o stanie cywilnym. Jest to informacja zbędna, pracodawcy wg prawa nie powinno to interesować. Możemy więc wyrzucić to z CV, im mniej zbędnych informacji tym lepiej (najlepiej to żeby w ogóle nie było zbędnych ;)) 
Myślę, że przypominanie iż wszystkie! zawarte informacje muszą prawdziwie i tylko prawdziwie. Nie wymyślajmy zainteresowań tylko dlatego, że wiemy, że ktoś się tym interesuje. Chyba nie ma nic gorszego. Pamiętam taką opowieść, jak jedna pani nie wiedziała co wpisać w zainteresowaniach. Wymyśliła więc jazdę konną. Pech chciał, że pracodawca uwielbiał konie, a owa pani nie miała o nich pojęcia. Nie muszę chyba mówić jak spaliła się ze wstydu kiedy ją o to zapytano na rozmowie.

Znacie jeszcze inne błędy umieszczane w CV? A może macie jakieś przydatne wskazówki? Zapraszam do komentowania ;)
Miłego piątku ;)

Czekoladowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz